Svet si žiada viac hrášku. Môže za to aj fast food

Na začiatku týždňa sa štáty OPEC a ďalších desať krajín na čele s Ruskom, ktoré spolu tvoria takzvanú skupinu OPEC+, dohodli na predĺžení programu obmedzovania ťažby až do konca marca budúceho roka. Pôvodný 6-mesačný program vypršal 30. júna.

Navyše, zvyšuje sa napätie medzi Iránom a západnými krajinami. Pôvodne ceny tlačili nahor sankcie Washingtonu, ktorý pred vyše rokom jednostranne odstúpil od jadrovej dohody s Teheránom, najnovšie však vznikol spor aj medzi Iránom a Britániou, ktorá vo vodách Gibraltáru zadržala iránsky supertanker. To sa odrazilo najmä na vývoji ceny Brentu.

Rast cien ropy v závere minulého týždňa čiastočne zmiernil pokračujúci obchodný konflikt medzi Čínou a USA, ktorý zasahuje do vývoja ekonomiky. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent dosiahla na záver piatkového obchodovania 64,23 dolára za barel. V porovnaní so štvrtkovou uzávierkou to predstavuje rast o 93 centov (1,47 percenta). Cena americkej ropy WTI zaznamenala na záver piatkového obchodovania 57,51 dolárov/barel a oproti stredajšej uzávierke (vo štvrtok sa pre oslavy Dňa nezávislosti neobchodovalo) vzrástla o 17 centov (0,30 percenta).

Za celý týždeň však ceny ropy v obidvoch prípadoch klesli. Cena americkej WTI klesla za týždeň o 1,8 percenta a cena ropnej zmesi Brent zaznamenala pokles až o 3,3 percenta.

Ceny ropy sa v pondelok ráno takmer nezmenili a klesli len veľmi mierne. Na jednej strane vývoj na trhu ovplyvnili lepšie ako očakávané údaje o pracovných miestach v USA. Na strane druhej, obavy z predĺženia obchodného sporu medzi USA a Čínou tlmia vyhliadky globálneho hospodárskeho rastu aj dopytu po rope. Ľahká americká ropa sa na záver obchodného dňa predávala za 59,11 dolára a ropa Brent skončila na 65,13 dolára za barel.Zlato pokračuje vo vytrvalom cenovom raste už sedem obchodných týždňov. Vyšší počet po sebe nasledujúcich rastových týždňov vykázal žltý kov naposledy v roku 2011.

V tomto roku sa zlato zhodnotilo už o 11,2 percenta. Platina sa zhodnotila od začiatku roka len o 5,3 percenta, striebro sa v tomto roku prepadá o 0,9 percenta. Šampiónom ostáva paládium, ktoré si od začiatku roka polepšilo o 25,2 percenta, čiže dvojnásobne v porovnaní so zlatom.

Žltému kovu však mnohí

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články