Open space nemusí byť peklo. Fínsky podnikateľ vyrába zvukotesné kóje

Jeho firma Framery Oy vyrába špeciálne zvukotesné kóje, ktoré možno umiestniť v open space a zamestnanci ich využívajú vtedy, ak si potrebujú zavolať, pozhovárať sa, prípadne si len oddýchnuť. Tento príbeh mu vyniesol titul fínskeho EY Podnikateľa roka.

Všetko začalo jeho vlastnou skúsenosťou pred desiatimi rokmi, keď pracoval v istej IT firme. „Mal som šéfa, ktorý nahlas telefonoval, behal po kancelárii, čím rušil ostatných. Tak som mu povedal, aby šiel telefonovať inde,“ spomína sympatický Fín.

Sústrediť sa nevedel ani jeho kolega Vesa-Matti Marjamäkim, ktorý šéfovi dokonca povedal, aby bol už konečne ticho. Keď sa sťažnosti hromadili, šéf im dal ultimátum: Ak sa vám to nepáči, postavte telefónnu búdku a problém vyriešite.Myslel to skôr zo žartu, no obaja jeho kolegovia v tom uvideli zaujímavý podnikateľský nápad. Dali vo firme výpoveď a naivne si mysleli, že postaviť kancelársku kóju zvládnu ľavou-zadnou.

Lenže hlboko sa mýlili. „Mal som 22 rokov a požičaných pár tisíc eur na rozbeh firmy. Boli sme prvá firma v tejto kategórii a dlho nám trvalo vysvetliť, čomu sa vôbec venujeme. Bolo to únavné, pretože nikto nechápal zmysel, a všetci boli presvedčení, že ide o hlúposť,“ hovorí Samu Hällfors.Vyžadovalo si to čas, peniaze a hlavne vytrvalosť, najťažšie boli prvé štyri roky, keď firma S. Hällforsa prakticky nezarábala. Prvým zákazníkom bol - ako inak - bývalý šéf dvojice zakladateľov Framery. Neskôr si podchytili ďalších klientov a našli investorov, ktorí im pomohli prehryznúť počiatočnú fázu.

Pomohli aj granty od fínskej vlády. „Ako začínajúca firma sme od vlády a investora dostali spolu 

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články