Vyskúšali sme si inovovaný Superb, je ešte lepší ako doteraz

Prvá voľba bola vynikajúca. Na prvú polovicu cesty sme vzali to, čo je vrcholom ponuky. Najšportovejší Superb nesie označenie Sportline, tak ako pred faceliftom. Akurát agregát sa zmenil. Kým pred faceliftom mala 206 kW (280 k), po facelifte má výkon nižší. Dôvodom môže byť použitie filtra pevných častíc pre benzínové motory. Dosahuje 200 kW (272 k). Rozdiel ale nebol poznateľný.

Superb je dlhý a aj vo verzii Sportline filtruje slušne nerovnosti. Teda pokiaľ je v režime Normal a Comfort v prípade použitia adaptívneho podvozku DCC. V režime Sport pekne pritvrdí a menej sa nakláňa. Podvozok funguje dobre, len dlhšie trvá, kým sa po stlačení plynu dostane ku slovu motor. Po niekoľkých zákrutách sa s tým dá žiť.Ale aké sú vlastne tie novinky? Predné svetlá s adaptívnymi LEDkovými prvkami sme nemali šancu v doobedných hodinách odskúšať. Vizuálne nebolo nutné veľa meniť, stačilo sa zamerať na detaily, napríklad na predný nárazník, kde sú nové hmlovky. Zadné svetlá zase prepája pás. Na Sportline nie je chrómový, ale čierny, rovnako ako maska chladiča.

Interiér nepotreboval veľa zmien, veď nový informačno-zábavný systém prišiel už počas priebežných inovácii. Avšak nový je displej pred vodičom, ktorý môže nahradiť kruhové ukazovatele. Zobrazuje všetko potrebné a môže ukazovať aj mapy. Viacero chrómových prvkov, ktoré pribudli nie je až takým prekvapením a nebije to do očí.Naopak, prekvapením je tempomat. Je adaptívny a nielen to. Má funkciu prispôsobenia rýchlosti aktuálnym podmienkam a limitom. To v praxi znamená, že z rýchlosti mimo obce spomalí na rýchlosť v obci, prípadne na rýchlosť, ktorú prečíta kamera. V prípade zákrut zase spomalí na rýchlosť, ktorá je vhodná aj vzhľadom na informácie z navigačných máp.

Scout je úplnou novinkou v ponuke Superbu. Áno, predchádzajúca, druhá generácia, mala niečo podobné, ale to bol len balík Outdoor, ktorý nebol samostatne poňatý ako Scout. Nová verzia je presne tým, čo je aj v prípade Octavie, či ostatných modelov. V každej verzii má pohon všetkých kolies.Rozdielom je aj zvýšená svetlá výška. Scoutu pribudlo 15 milimetrov. Štandardne stojí na 18-palcových zliatinových diskoch, za príplatok sú devätnásťpalcové. Systém ovládania podvozku DCC podporuje možnosť stuhnutia podvozku a menších náklonov. Ale vo verzii Scout náklony až tak nevadia. Práve pre túto verziu je špecifický aj režim nastavenia Off-road.

V prípade Scoutu sme mali pod kapotou dvojlitrový naftový motor s výkonom 140 kW (190 k). Je spojený s automatickou dvojspojkovou prevodovkou so siedmimi stupňami. Spojenie je na diaľničné kilometre úplne perfektné a dlhé trasy legálnymi rýchlosťami sa dajú zvládať s priemerom okolo 6 litrov. Superb bol príjemný pred faceliftom, ale po ňom je ešte hodnotnejší.Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články