Steny, v ktorých plesne nemajú šancu

Plesniam sa najviac darí v priestoroch, kde vlhkosť vzduchu presahuje 60 percentnú hranicu, takže napríklad vo wellness centrách či kúpeľniach. Ich prítomnosť rozpoznáte veľmi ľahko. Vyznačujú sa typickými čiernymi alebo zelenými škvrnami.

Plesne v akomkoľvek prostredí sú veľkým problémom. Spôsobujú postupnú degradáciu povrchu stien a dokonca môžu prenikať až do ich jadra a zapríčiniť hĺbkovú degradáciu, ktorá si môže vyžadovať finančne náročné a zdĺhavé opravy a rekonštrukciu

Okrem toho však plesne môžu spôsobovať viaceré zdravotné problémy – od škrabania v hrdle, cez podráždenú pokožku, až po pľúcne infekcie. Preto by ste nikdy nemali premeškať príležitosť zabezpečiť vaše priestory voči plesniam.

Treba vedieť, z čoho stavať

Základom kvalitnej hydroizolácie je používať stavebné materiály, ktoré boli špeciálne navrhnuté na použitie v priestoroch so zvýšeným výskytom vlhkosti. Napríklad stavebné dosky na báze sadry Glasroc X značky Rigips.

Ich odolnosť voči plesniam je zaručená tým, že v nich nie sú použité žiadne organické materiály. Navyše sú opatrené impregnáciou sadrového jadra a povrchovou sklovláknitou rohožou s ochranným vodoodpudivým náterom, vďaka čomu sú odolné voči tvorbe plesní, húb a iných biologických škodcov. Ich trieda absorpcie vody je H1 podľa klasifikácie EN 15283-1, čo znamená, že absorbujú menej ako 5 %. Vďaka tomu sú vhodné aj do priestorov, kde priemerná vlhkosť dosahuje až 90 %.

Dosky Glasroc X vážia 10.5 kg na meter štvorcový, čo znamená že sú o 30 % ľahšie ako obyčajné cementové dosky. Ich inštalácia je praktická nielen vďaka ich nízkej váhe, ale aj vďaka ich ohybnosti. Dosky je možné použiť na oblúkové podhľady aj priečky až do polomeru 3 m bez nutnosti predchádzajúceho navlhčenia. Na ich spracovanie navyše nepotrebujete žiadne špeciálne náradie.

Čo ak plesne predsa len prežijú?

Steny ale nie sú všetko. Aj keď ony môžu byť odolné voči plesniam, ostatné časti kúpeľne či wellness priestorov nemusia. Preto sa môže stať, že aj napriek všetkej vašej snahe sa zrazu ocitnete s plesňami na krku. Metaforicky, samozrejme. V takom prípade ich treba čo najskôr odstrániť. Riešením sú umývateľné disperzné nátery, vnútorné minerálne nátery na báze vodného skla značky Weber.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Rigips

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články